Nyílt nap 2013. május 10.

Riportok-interjúk

Kovács Kinga kérdezi Tóth Dávidot:

>>Miért választottad a filmes szakkört?
-Több okból is! Egyrészt azért,mert szeretném megtanulni a filmkészítést, és megtudni azt hogy egy egyszerű, nyers felvételből hogy lesz egy olyan film amit a mozivásznakon láthatunk, másrészt azért mert a jövőben én is szeretnék kisebb természet filmeket készíteni.
>>Szeretnél kezdeni valamit ezzel az ismeretekkel?
-Igen, már említettem a természet filmeket, hiszen egy természet filmhez nem lehet a szakkörön tanult hasznos ismeretek nélkül hozzá kezdeni, mivel a kamera és a vágó program használatának ismerete szükséges a filmkészítéshez.
>Hányan vagytok összesen?
Összesen heten, és én úgy gondolom, hogy mindannyian szívesen dogozunk a szakkörön, van aki a felvétel készítésben ügyesebb, de van olyan is, aki a vágó programot használatában jeleskedik.
>>Mit csináltok a szakkört nagy részében?
-Felvételeket készítünk különböző helyszíneken, ami lehet akár a pétervásárai templom, vagy a művelődési ház, de még a váraszói völgy is, majd a stúdióba visszavonulva elkészítjük belőle a lehető legjobb kisfilmet, amit tudunk. A kisfilmek készítéséhez legtöbbször a Video Editor 8.0-át használjuk. A program használata kezdetben nehéz, de idővel könnyen elsajátítható.

*********************************************************************************

és Barta Zoét:

Miért léptél be erre a szakkörre?
-Mert érdekel a kamerázás, riportkészítés. Az elején nem gondoltam, hogy ketté leszünk osztva de már tudtam , hogy a kamerázás fog jobban érdekelni.
A jövőben szeretnél ezzel az ismeretekkel kezdeni?
-Szeretnék , szeretem ezeket a foglalkozást, de inkább a fotózást jobban.
Inkább kamerázás vagy riportkészítés?
-Kamerázás , azt már az elején jobban szerettem mint a riportkészítést.
A szakkör nagy részében mit csináltok?
-Riportokat , azokat felváltva felvesszük kamerára , aztán a Corel szerkesztővel vágjuk , kimaszkoljuk a háttért , stb.
Mit szólsz ahhoz , hogy kettévált a szakkörcsoport?
-Nem örülök neki , mert a lányok többsége átment másik csoportba , a fiúkkal meg nem olyan.
Mit szólsz ahhoz , hogy Zsófi elment?
-Nem örülök neki , egyrészt mert több órám van , másrészt én szerettem Zsófit , mint "tanárt" meg a szakkörön kívül is jóban voltunk.

Riport: Bodon Kristóffal

Mi jellemezte arra hogy ide járjon?
- Mert ebben az állásban szeretnék elhejeszkedni.
Na és mivel foglalkoztok?
- Programokkal,kamerákkal, és még riportokkal is.
Szeret szakkörre járni?
- Igen, nagyon szeretek.
Például milyen programokkal szoktatok foglalkozni?
-Corel  Video Studio Pro X5.

Szabó Zsombor riportja
Riport: Szabó Józseffel:
-Örült neki hogy ez a szakkör elindult?
Igen, örültem neki, hogy a filmkészítés fortélyaival megismertethetem a gyerekeket.
-Mivel szoktak foglalkozni a szakkörön?
A videó kamera használatával, a felvett anyag vágásával, és ez már maga a filmkészítés.

Nagy Krisztina:

Jutka néni, a pétervásárai Szántó Vezekényi István Könyvtár vezetője, aki nagy szeretettel foglalkozik az Ügyes kezek szakkör tanulóival.

-         Honnan jött az ötlet, hogy ilyen jellegű szakkör is létrejön?

A pályázat lényege a népi kézművesség foglalkozása volt. Mivel már 12 éve ilyennel foglalkozom, így kaptam meg ennek a szakkörnek az egyik irányítását.

-         Milyen dolgokat készítenek a gyerekekkel?

Kosarak fülezése, mézeskalács készítés és olyan jellegű dolgokat, ami a népi szokásokhoz kapcsolódik.

-         Régebben volt-e jelentősége, a kézműves foglalkozásnak?

Igen, volt. Az emberek ebből éltek.

-         Milyen tervek vannak még? Bővítik-e más anyagok feldolgozásával a szakkört?

Mindig új dolgokkal ismertetjük meg a gyerekeket.

-         Érdemes-e ilyen korban elkezdeni a kézműveskedést, ha valaki ezzel majd ezzel szeretne foglalkozni?

Érdemes és még jó szabadidő foglalkozás is.

---------------------------------------------------------------------------------------

A szakkörre járó gyerekeket kérdeztem meg arról, hogy mi a véleményük a szakkörökről

-         Sokat tanultatok a szakkörökből?

Igen, a kézügyességünk is fejlődött.

-         Hogyan élvezitek magatokat itt?

Jól, mert mindig tanulunk újabb dolgok elkészítését és a barátaink is itt vannak.

-         Miért döntöttetek úgy, hogy az Ügyes kezek szakkörre jelentkeztek?

Mert szeretjük a kézműves foglalkozásokat.

-         Felnőtt korotokban szeretnétek ezt a munkát folytatni szakmában?

Igen.

-         Mit szeretnétek még megtanulni itt?

Mindent megtanultunk, amit szerettünk volna.

-----------------------------------------------

Eged Istvánnal, Pétervására Polgármesterével készített interjúmban, a szakkörökről lesz szó.

-         Hasznosnak tartja-e a szakköröket?

Igen, mert tapasztalatokat is szereznek erről a szakmáról.

-         Mi a véleménye a project vezetőjéről?

Ügyes.

-         Gondolta volna-e, hogy a mi részünkről, ilyen nagy érdeklődés lesz?

Nem tudtam, de látom, hogy nagy!

-         Terveznek-e még jövőre ehhez hasonló szakköröket?

Ha van rá lehetőség, igen.

-         Gondolta volna, hogy sikerülni fog a pályázat?

Bíztam benne, hogy sikerülni fog!

------------------------------------------------

Bárdos Katalinnal a gyermekotthon és az Ifjúsági Védelmi Központ dolgozójával készítettem riportot.

-         Az otthonban vannak-e olyan foglalkozások, mint ezek a szakkörök?

Voltak fejlesztési foglalkozások, bár még tervezzük. Jelenleg nincsenek.

-         Mit gondol a gyermekek döntéséről, akik valamelyik szakkörre jelentkeztek az otthonból?

Örülök, mert hasznosan töltik a szabad idejüket.

-         Miért döntött úgy, hogy az Ifjúsági Védelmi Központban és a gyermekotthonban fog dolgozni?

A gyermekekkel való foglalkozás fontos. Az egy évnyi tanítás után döntöttem úgy, hogy a gyermekotthonban fogok dolgozni.

lejegyezte: Nagy Krisztina